• svg
 • svg
 • svg
 • svg
 • svg
 • svg
 • svg
 • svg
thumb

دفتر مرکزی تهران

درخواست مشاوره

به دنبال یک سازنده با کیفیت و مقرون به صرفه برای پروژه بعدی خود هستید؟

* Please Fill Required Fields *
img

تماس با کارشناس

1-800-987-6543

ساعت کاری

ما خوشحالیم که در طول ساعات کاری با شما ملاقات کنیم. لطفا یک قرار ملاقات بگذارید

 • شنبه تا پنج شنبه8 صبح الی 16 عصر
 • svg
 • svg
 • svg
 • svg
thumb

دفتر مرکزی تهران

درخواست مشاوره

به دنبال یک سازنده با کیفیت و مقرون به صرفه برای پروژه بعدی خود هستید؟

* Please Fill Required Fields *
img

تماس با کارشناس

1-800-987-6543

ساعت کاری

ما خوشحالیم که در طول ساعات کاری با شما ملاقات کنیم. لطفا یک قرار ملاقات بگذارید

 • شنبه تا پنج شنبه8 صبح الی 16 عصر

چیلرها

انواع چیلر

چیلر تراکمی

چیلر تراکمی چیست؟ چیلر تراکمی (Compression chiller) دستگاهی است که مجهز به انواع کمپرسورهای متراکم کننده مبرد مانند کمپرسور  اسکرو یا اسکرال می باشد. چیلر

بیشتر
چیلر تراکمی هوا خنک تهویه دماوند

چیلر فلودد(فلادد)

چیلر فلودد چیست؟ چیلر فلودد یا فلادد (Flooded chiller) نوعی چیلر تراکمی است که به اواپراتور فلودد یا مستغرق مجهز است. مهم ترین ویژگی چیلر

بیشتر

چیلر هوا خنک

چیلر هوا خنک چیست؟ چیلر هوا خنک دستگاهی است که مجهز به کمپرسور و کندانسور هوا خنک است. چیلر هوا خنک در انواع مختلفی بر

بیشتر
چیلر آب خنک

چیلر آب خنک

چیلر آب خنک چیست؟ چیلر آب خنک دستگاهی است از زیر مجموعه چیلرهای تراکمی. چیلر تراکمی آب خنک مجهز به کمپرسور و کندانسور آبی است

بیشتر

چیلر مدولار

چیلر مدولار یا ماژولار نوعی چیلر تراکمی است که به جای استفاده از یک کمپرسور و یک مدار مبرد، از چندین کمپرسور و مدار مبرد

بیشتر
چیلر جذبی تهوبه دماوند

چیلرهای جذبی

یکی از نیازهای هر ساختمانی، تامین سرمایش آن در فصل تابستان می باشد ، این مهم در ساختمان های بزرگ با استفاده از چیلر انجام

بیشتر
مینی چیلر

مینی چیلر

مینی چیلر تهویه دماوند از نوع تجهیزات تهویه مطبوعی به شمار می رود که عمدتآ مناسب تهویه فضاهایی با کاربری مسکونی، ویلایی، اداری، فروشگاه، رستوران

بیشتر

چیلر چیست؟

چیلر دستگاهی است که بر اساس سیکل تبرید تراکمی یا سیکل تبرید جذبی کار می کند. چیلر با هدف تولید آب سرد، به منظور سرمایش در تهویه مطبوع ساختمان های مسکونی و تجاری و همچنین به منظور خنک کاری و کاهش دمای فرآیند دستگاه ها در برودت صنعتی(Process cooling) مورد استفاده قرار می گیرد.

انواع چیلر

انواع چیلر

چیلرها بر اساس فاکتورهای متفاوتی دسته بندی می شوند. اما مهم ترین عامل در دسته بندی آن ها، نوع سیکل تبرید است. از این لحاظ دو نوع چیلر داریم:

 • چیلر تراکمی (Compression chiller)
 • چیلر جذبی (Absorption chiller)

چیلر تراکمی

چیلر تراکمی به دستگاه یا سیستمی گفته می شود که کجهز به کمپرسور است. نام چیلر تراکمی از همین کمپرسور که وظیفه متراکم کردن ماده مبرد در سیکل تبرید تراکمی را بر عهده دارد، گرفته شده است. در نتیجه در تمامی چیلرهایی که به کمپرسور مجهز هستند، چیلر تراکمی گفته می شود.

مهندسان مکانیک، در طراحی و ساخت چیلر تراکمی، از سیکل تبرید تراکمی بخار  بهره می گیرند. این سیکل از چهار عضو مهم و حیاتی تشکیل شده است:

1- کمپرسور (Compressor)

2- کندانسور (Condenser)

3- شیر انبساط یا اسپنشن ولو (Expansion valve)

4- اواپراتور (Evaporator)

در شکل زیر می توانید اجزای این سیکل را مشاهده کنید:

طرز کار چیلر تراکمی

عملکرد و طرز کار چیلر تراکمی بر اساس سیکل تبرید تراکمی است که در شکل فوق اجزای اصلی آن نشان داده شده است. نحوه عملکرد چیلر تراکمی به این صورت است که ماده مبرد توسط کمپرسور فشرده و متراکم می شود. در اثر همین افزایش فشار، مبرد به سمت کندانسور جریان می یابد. به همین علت مهندسان تبرید، کمپرسور را قلب چیلر تراکمی می دانند. چون عامل به حرکت درآوردن مبرد در سیکل تبرید چیلر است.

پس از آن ماده مبرد که البته عموم مردم آن را به اشتباه با نام “گاز یا گاز کولر” می شناسند، وارد کندانسور می شود. کندانسور، گرمای به وجود آمده در اثر افزایش قشار و دما در ماده مبرد را به محیط منتقل می کند و اینگونه مبرد که در کمپرسور به حالت گازی شکل بود، به تدریج تقطیر شده و به مایع تبدیل می شود.

در مرحله بعد، مبرد در حالت مایع به سمت شیر انبساط یا اکسپنشن ولو حرکت می کند و با عبور از آن، بر اثر فرآیند ژول-تامسون که به فرآیند اختناق معروف است، دچار افت فشار می شود. این افت فشار، افت دمای مبرد را نیز به همراه دارد و اینگونه، مبرد در دمای پایین وارد اواپراتور می شود.

اوپراتور در حقیقت همان بخشی است که قادر خواهیم بود از طریق عبور جریان آب با دمای محیط از روی لوله های آن، موفق به تولید آب سرد در محدوده دمایی 4 تا 6 درجه سانتی گراد شویم. چون در مراحل قیلی به این نقطه رسیدیم که مبرد با دمای پایین وارد لوله های اواپراتور شده است. اکنون محصول خروجی چیلر، آب سرد است.

از جریان آب سرد خروجی چیلرها اعم از چیلر تراکمی و جذبی نیز می توان در مصارف تهویه مطبوع و برودت صنعتی(Process cooling) استفاده کرد.

انواع چیلر تراکمی

در چیلرهای تراکمی عوامل مختلفی سبب دسته بندی آن ها می شوند. اما مهم ترین فاکتور دسته بندی انواع چیلر تراکمی، نوع کندانسور بکار رفته در طراحی و ساخت آن است. اگر در چیلرهای تراکمی از کندانسور هوا خنک یا هوایی استفاده شود، به آن چیلر هوا خنک گفته می شود. یکی دیگر از فاکتورهای مهم در دسته بندی انواع چیلر تراکمی، نوع کمپرسور آن است. به طور مثال اگر از کمپرسور اسکرو استفاده شده باشد، به اختصار آن را چیلر اسکرو معرقی می کنند و یا اگر از کمپرسور اسکرال استفاده شود، به آن چیلر اسکرال می گویند.

اما در صورتی که در ساخت چیلر تراکمی، از کندانسور آب خنک یا آبی استفاده شود، به آن چیلر آب خنک می گویند.

چیلر هوا خنک

گفتیم که چیلر هوا خنک یا هوایی (Air cooled chiller) مجهز به کندانسور هوا خنک است.در این نوع چیلرها با استفاده از فن ها و کندانسورهای V شکل که معمولا به لوله های مسی مجهز هستند، فرآیند چگالش یا تقطیر (condensing) فقط با استفاده از جریان هوای محیط انجام می شود. این ویژگی سبب شده است که چیلر هوا خنک به منظور تامین سرمایش ساختمان ها یا دستگاه ها و ماشیبن آلات صنعتی، نیازی به مصرف آب ندارد.

از طرفی چون در ایران، به ویژه در سال های اخیر، با کمبود منابع آب مواجه هستیم، امرزوه کاربرد چیلر هوا خنک بسیار مورد توجه مهندسان تهویه مطبوع و سیستم های سرمایشی قرار گرفته است.

چیلر تراکمی هوا خنک تهویه دماوند

چیلر آب خنک

چیلر آب خنک همانطور که در بالا اشاره کردیم، مجهز به کندانسور آب خنک است. یعنی در چیلر آب خنک (Water cooled chiller) به منظور تولید آب سرد، نیاز به مصرف آب داریم. به همین علت چیلرهای تراکمی آب خنک بایستی مجهز به کولینگ تاور یا برج خنک کننده باشند. برج های خنک کننده وظیفه دارند، آب خروجی از کندانسورهای آب خنک را با استفاده از فرآیند سرمایش تبخیری (evaporating cooling process) به منظور استفاده مجدد در فرآیند سیکل تبرید، خنک کنند.

لازم است در همین جا به این نکته نیز اشاره کنیم که کولینگ تاور یا برج خنک کننده در چیلرهای جذبی نیز ضروری است. در نتیجه امروزه کمتر از چیلرهای جذبی و تراکمی آب خنک در تهویه مطبوع استفاده می شود.

چیلر آب خنک تهویه دماوند

تفاوت چیلر آب خنک و هوا خنک

تفاوت چیلر آب خنک و هوا خنک را اینگونه معرفی کردیم که نوع کندانسور بکار رفته در آن ها متفاوت است. همچنین گفتیم که چیلر هوا خنک مصرف آب ندارد اما چیلر آب خنک علاوه بر مصرف آب باید به برج خنک کننده مجهز باشد.

اما باید توجه داشته باشیم که انتخاب نوع چیلر در تمامی پروژه ها باید توسط متخصصان و مهندسان تهویه مطبوع انجام شود. به طور مثال در پروژه های زیر صفری یا همان سرخانه ای، اغلب از چیلر تراکمی آب خنک استفاده می شود. همچنین برای پروژه هایی که ظرفیت برودتی بالا تر از 600 تن تبرید واقعی نیاز است، باید از چیلرهای آب خنک استفاده کرد. دلیل این امر آن است که چیلرهای آب خنک به دلیل استفاده از جریان آب بجای هوا، در بخش چگالش، ظرفیت برودتی بسیار بالایی دارند.

همچنین ساختار چیلرهای آب خنک، جدای از تاسیسات و برج خنک کننده، در ظرفیت برودتی برابر، به نسبت چیلرهای هوا خنک ابعاد کوپکتری دارند و فضای کمتری را اشغال می کنند. یا بسیاز از چیلرهای صنعتی که به منظور خنک کاری ماشن آلات تولید، نظیر چیلر دستگاه تزریق پلاستیک، از نوع چیلر تراکمی آب خنک هستند.

چیلر جذبی

چیلر جذبی یا ابزوربشن (absorption chiller)، بر خلاف چیلرهای تراکمی از سیکل تبرید جذبی بهره گیری می کند. گفتیم که چیلرهای تراکمی مجهز به کمپرسور یا واحد متراکم کننده هستند. کمپرسور هم به وسیله الکتروموتور کوپل شده با ان به حرکت می یابد و در نتیجه مصرف انرژی الکتریکی یکی از چالش های چیلرهای تراکمی است. البته امروزه مهندسان مکانیک با استفاده از روش هایی، توانسته اند تا حد مطلوبی مصرف برق چیلرها تراکمی را به حد معقولی برسانند.

سیستم های مانند آیس بانک یا کمپرسورهای توربوکور که مجهز به بیرینگ های مغناطیسی هستند. اما در چیلر جذبی دیگر از کمپرسور خبری نیست و چیلرهای جذبی با استفاده از منابع انرژِ گرمایی قادر با کار کردن و تامین آب سرد مورد نیاز سیستم های برودتی و تهویه مطبوع هستند.

به همین دلیل امروزه در پروژه هایی که تنها اتلاف انرژی گرمایی چشمگیری وجود داشته باشد، استفاده از چیلر جذبی توسط متخصصین توصیه می شود.

چیلر جذبی تهوبه دماوند

اجزای چیلر جذبی

چیلر جذبی مجهز به پمپ، ماده جاذب و ژنراتور است. همچنین مشابه چیلر تراکمی در آن، کندانسور و اواپراتور هم داریم. شکل زیر اجزای رایج چیلرهای جذبی را نشان می دهد.

اجزای چیلر جذبی

نحوه عملکرد و طرز کار چیلر جذبی

چیلر جذبی بر خلاف چیلر تراکمی فاقد کمپرسور یا واحد متراکم کننده مبرد است. در واقع بجای کمپرسور تراکمی، از یک به اصطلاح کمپرسور گرمایی (Thermal compressor) استفاده شده است. به زبان ساده تر در چیلر جذبی با استفاده از پمپ، جاذب و ژنراتور قادر به چرخش مبرد(معمولا آب) در مدار چیلر جذبی خواهیم شد. در واقع چیلر جذبی با دریافت انرژی گرمایی یا حرارتی قادر به کار کردن است و نیازی به مصرف برق ندارد، چون کمپرسوری وجود ندارد. اما از طرفی برای تامین انرژی گرمایی به منظور راه اندازی چیلر جذبی، معمولا به سوخت های فسیلی مانند گاز طبیعی، گازوئیل و یا گرمای اتلافی بدون استفاده از یک مجموعه مانند موتورخانه یا نیروگاه نیاز داریم.

چون چیلر جذبی به سوخت های فسیلی نیاز دارد، بدیهی است که همانند خودرو و سایر صنایع که سوخت فسیلی مصرف می کنند، آلودگی بیشتری دارند. البته چیلرهای تراکمی هم به دلیل استفاده از ماده مبرد، کمی برای محیط زیست ضرر دارند اما با پیشرفت مبردها امروزه ضرر زیست محیطی چیلرهای تراکمی به مراتب کمتر است.

امروزه به دلیل پایین بودن راندمان چیلرهای جذبی، تولید آن در سرتاسر جهان کاهش چشمگیری داشته است. شرکت تهویه دماوند نماینده چیلر جذبی شرکت هیوندای کره جنوبی بوده است که در سال های اخیر به علا مشکلات ذکر شده، تولید چیلر جذبی را متوقف کرده است.

در چیلرهای جذبی علاوه بر آب که نقش مبرد دارد، یک ماده جاذب هم استفاده می شود. معمولا ماده جاذب موجود در چیلرهای جذبی، لیتیوم بروماید است. به زبان ساده لیتیوم بروماید نمک مایع است.

سیکل تبرید جذبی در واقع با استفاده از یک فرآیند شیمیایی بین آب و لیتیوم بروماید سبب ایجاد سرمایش می شود. نحوه کار به اینصورت است که ابتدا ترکیبی از ماده جاذب و آب، توسط پمپ محلول یا سلوشن (Solution pump)، از محفظه جاذب یا ابزوربر به سمت محفظه ژنراتور فرستاده می شود. هر چقدر مقدار لیتیوم بروماید غلیظ تر باشد، عملکرد و بازدهی چیلر بهتر می شود. پس از ورود محلول به ژنراتور، با استفاده از منبع انرژی گرمایی که ممکن است توسط منابع مختلفی تامین شود، محلول به دلیل دریافت انرژی گرمایی و افزایش دما، به دلیل تبخیر شدن مبرد یا آب، غلیظ تر می شود. بخار آب حاصله نیز به سمت کندانسور می رود و توسط جریان آبِ برج خنک کننده یا کولینگ تاور، کندانس یا تقطیر شده و مجدد در سیکل چیلر مورد استفاده قرار می گیرد.

پس از آنکه، محلول آب و لیتیوم بروماید غلیظ شد، آن را از محفظه جاذب یا ابزروبر به سمت محفظه اواپراتور انتقال می دهند. نکته مهم اینجاست که محفظه جاذب و اواپراتور مشترک و تحت فشار منفی یا خلاء است. این خلاء سبب می شود پاشش جریان آب از نازل های اواپراتور در دمای حدود 4 الی 6 درجه سانتی گراد تبخیر شوند. همچنین جریان آب نیز به علت غلیظ بودن محلول در این محفظه، جذب لیتیوم بروماید می شوند. حال اگر بتوانیم جریان آب محیط را از داخل لوله های اوپراتور در چیلر جذبی عبور دهیم، موفق به تولید آب سرد می شویم.

 

 

انواع چیلر جذبی

چیلر های جذبی بر اساس طراحی و ساخت به سه نوع تقسیم می شوند:

 • چیلر جذبی تک اثره (single effect)
 • چیلر جذبی دو اثره (Double effect)
 • چیلر جذبی شعله مستقیم (Direct fire)

چیلر جذبی تک اثره

چیلرهای جذبی تک اثره تنها مجهز به یک محفظه ژنراتور هستند. این نوع چیلر کم ترین راندمان را دارد.

چیلر جذبی تک اثره

چیلر جذبی دو اثره

چیلر جذبی دو اثره مجهز به دو محفظه ژنراتور است و این موضوع باعث افزایش راندمان آن ها نسبت به چیلر جذبی تک اثره شده است.

چیلر جذبی دو اثره
تماس و استعلام قیمت